Činjenice o spolno prenosivim bolestima i različitim stanjima mentalnog zdravlja

Mentalno zdravlje pokriva širok raspon stanja koja utječu na to kako mislimo, osjećamo i djelujemo. S obzirom da obuhvaća i različite odluke koje donosimo u spolnom životu, spolno zdravlje neodvojivo…

Sedam činjenica koje trebate znati o raku vrata maternice

Sedam činjenica koje trebate znati o raku vrata maternice ( i prevenciji ostalih bolesti koje može uzrokovati Humani papiloma virus – HPV) # 1 Svakoga dana jedna će žena u…

Cjepivo protiv hepatitisa B

Hepatitis B je upalna bolest jetre uzrokovana virusom hepatitisa B (HBV), a može biti akutna ili kronična. Akutni oblik bolesti u većini slučajeva je samoizlječiv te se češće javlja (u…

Što je cijepljenje?

Cijepljenje, imunizacija ili vakcinacija, odnosno imunoprofilaksa umjetno je stvaranje specifične zaštitne imunosti na određene antigene mikroorganizama, a provodi se u svrhu sprječavanja bolesti. Stimuliranje imunološkog odgovora na stvaranje zaštite na…

Ginekološko zdravlje – Rezultati ankete: Ginekološki pregled i cijepljenje protiv HPV-a

Rak vrata maternice, čiji je glavni uzročnik vrlo raširena spolno prenosiva infekcija humanim papilloma virusom (HPV), u velikoj mjeri možemo spriječiti primarnom prevencijom: cijepljenjem protiv HPV-a i odgovornim spolnim ponašanjem…

Cijepljenje protiv infekcije Humanim papiloma virusom (HPV) – nedovoljno korištena metoda prevencije bolesti povezanih s HPV-om

Za infekciju Humanim papiloma virusom (HPV), koji je vrlo česta  spolno prenosiva infekcija, posebice među mladima, nema specifičnog lijeka, no na sreću, velika većina prođe bez posljedica i bez liječenja.…

Tranzijentna elastografija – Uočavanje kronične bolesti jetre prije nego bude prekasno

Kronična bolest jetre je tihi ubojica. Među milijunima oboljelih od bolesti jetre koji umiru svake godine, većina njih boluje i do 20 godina prije pojave prvih simptoma, a kada nastupi…

Utjecaj spolnog zdravlja na mentalno zdravlje

Rizično spolno ponašanje i problemi s mentalnim zdravljem mogu utjecati jedni na druge, a problemi najčešće mogu zahvatiti zdravlje mladih osoba, djevojaka i dječaka. Pubertet i ulazak u odraslu dob…

Cijepljenje protiv COVID-19 u osoba koje žive s HIV-om

Cijepljenje protiv COVID-19 preporuča se osobama koje žive s HIV-om. Prema dosadašnjim spoznajama osobe koje žive s HIV-om nisu u većem riziku od nuspojava cjepiva u odnosu na ostatak populacije,…

Samostalno testiranje na HIV – potreban korak za bolji obuhvat osoba iz ranjivih skupina?

Trend u broju novih HIV dijagnoza je u zadnjem desetljeću u europskim zemljama u padu sa 6.6/100 000 2010. na 5.4/100 000 2019. godine, a brojke su značajno veće među…

Smjernice za antiretrovirusno liječenje 2022.

Posljednja verzija europskih smjernice za antiretrovirusno liječenje EACS-a (od engl. European AIDS Clinical Society), objavljena je krajem 2021.g. (verzija 11) (tablice 1 i 2), a američke smjernice DHHS-a (od engl.…

Epidemiologija i prevencija HIV infekcije u Hrvatskoj

Prema procjenama Zajedničkog programa Ujedinjenih naroda o HIV/AIDS-u (UNAIDS) procjenjuje se da u Hrvatskoj živi oko 1800 osoba zaraženih HIV-om. Pojavnost infekcije HIV-om u Hrvatskoj je na razmjerno niskoj razini…

Nove globalne strategije i planovi zdravstvenih sustava za infekciju HIV-om, virusne hepatitise i spolno prenosive bolesti do kraja 2030.

S obzirom da su globalne strategije zdravstvenih sustava (Global health sector strategies, GHSS) za infekciju HIV-om, virusne hepatitise i spolno prenosive bolesti (SPB) za razdoblje 2016.-2021. završile, Svjetska zdravstvena organizacija…

Trebaju li educirani nezdravstveni djelatnici provoditi savjetovanje i testiranje na HIV, virusne hepatitise i spolno prenosive bolesti koristeći brze probirne testove? – pilot istraživanje izvedivosti i prihvatljivosti u Gradu Zagrebu

Iako se u posljednjem desetljeću u zemljama članicama EU/EEA trend broja oboljelih od AIDS-a i novih dijagnoza infekcije HIV-om smanjio, kao i udio inficiranih osoba kojima još nije dijagnosticirana infekcija…

Dijagnostika spolno-prenosivih infekcija: Chlamydia trachomatis i Neisseria gonorrhoeae

Prema podatcima iz Hrvatskog zdravstveno-statističkog ljetopisa koji sadrži najvažnije pokazatelje o zdravstvenom stanju hrvatske populacije i odabranih populacijskih skupina, u Hrvatskoj tijekom 2019.g. u Hrvatskoj je prijavljeno 28 osoba oboljelih…

Epidemiologija virusnih hepatitisa

Prema podacima registra zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) na temelju prijava zaraznih bolesti u posljednjih pet godina prosječno se u Hrvatskoj zabilježi godišnje 120 oboljelih od hepatitisa…

Nobelova nagrada za fiziologiju ili medicinu 2020.

Važnost virusnih hepatitisa kao globalnog javnozdravstvenog problema pokazuje najbolje dodjela Nobelove nagrade za medicinu za 2020 godinu. Nobel je dodijeljen ove godine trojici američkih znanstvenika koji su svojim istraživanjima sukcesivno…

Kako znanja u prevenciji i kontroli HIV-a možemo koristiti u prevenciji i kontroli novog koronavirusa (COVID-19)? Smjernice i savjeti za zdravstvene djelatnike

Već nas 40-ak godina dijeli od početka sprječavanja i suzbijanja HIV. Na tom putu prevencije i kontrole nizali smo značajne uspjehe – demistificirali smo razgovor o spolnim odnosima (iako ovdje…

COVID-19 infekcija u osoba zaraženih HIV-om

Već dulje od godinu dana na gotovo sve aspekte naših života je utjecao SARS-CoV-2 virus koji uzrokuje bolest COVID-19. Do ovog trenutka (22.3.2021.) potvrđeno je oko 122 milijuna slučaja COVID-19…

Život nakon postizanja virusne supresije u osoba koje žive s HIV-om: postizanje dobre kvalitete života povezane sa zdravljem i zdravo starenje

Još 2016. godine Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) i Zajednički program Ujedinjenih naroda za HIV/AIDS (UNAIDS) su postavili strateške ambiciozne ciljeve u svrhu okončanja HIV epidemije do 2030. godine. Dobro poznat…

U partnerstvu sa: